Bilgisayar dükkanı açmak

tarafından
408
Bilgisayar dükkanı açmak

Bilgisayar denildiğinde ailenizde ve çevrenizde ilk akla gelen sizseniz bilgisayarlarla uğraşmaktan ve sorun çözmekten hoşlanıyorsanız neden bir bilgisayar dükkânı açıp hem para kazanmaya hem de sevdiğiniz işi yapmaya başlamayasınız?

Öncelikle yapabileceğiniz ve geçmişte yaptığınız işleri değerlendirin. Bilgisayar dükkanınızı açtığınızda müşterilerinize sunabileceğiniz hizmetleri listeleyin eksik olduğunuzu düşündüğünüz konularda eğitimlere katılabilir ve eksiklerinizi giderebilirsiniz. Ne tür hizmetler verebilirsiniz kısmına gelirsek yazılım kurulumu, işletim sistemi kurulumu, sistem toplama, ağ kurulumu, modem ve router (yönlendirici) kurulumu, yeni sistem toplama ve satışı, güvenlik kamera sistemleri ve aklınıza gelebilecek her türlü bilgisayar ve çevre birimi satışı yapabilirsiniz.

Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız teknolojiyi gerçekten yakından takip etmelisiniz bilgisayar sektörü neredeyse her an güncellenen bir yapıya sahiptir neyse ki bunu yapmanın kolay yolları var Türkiye’de çok fazla donanım ve bilgisayar üzerine teknoloji sitesi var ve bu sitelerin Youtube kanalları haftalık olarak gündem değerlendirmesi yapıyor en azından birini takip etmelisiniz.

Bilgisayar dükkanınızı açarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da hedef kitlenizdir. Sizden hizmet almak isteyecek kişi ve kurumları belirlemelisiniz büyük olasılıkla dükkanınızı açtığınız bölgede ki insanlar sizden hizmet almaya gelecektir.

Bilgisayar dükkanınızı açarken hesaba katmanız gereken her sektörde olduğu gibi rekabettir dükkanı açacağınız bölgede ve çevresinde aktif olan dükkanları taramalı ve verdikleri fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız dükkanınızı açtığınızda rekabetçi bir şekilde başlayabilmenizi sağlar.

Bilgisayar dükkanı açmak için istenilen belgeler:

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

NOT: Burada ki bilgiler bilgilendirme amaçlıdır farklı illerde farklı belgeler istenilebilir yerel belediyenizle iletişime geçtiğinizde daha net bilgiler alabilirsiniz.

Maliyet

Bilgisayar üzerine açacağınız dükkan için en az 30.000 ya da 40.000 TL civarında bir maliyet ile bu işe başlayabilirsiniz, dükkanın konumu ve büyüklüğü önemli bir etken olmakta ve tahmin ettiğimiz rakamı aşağıya yada yukarıya çekme ihtimali taşımaktadır.

Bilgisayar Dükkanı Açmak Karlı mı?

Bir arıza tespiti için 20-30 ya da bir format için 50-60 TL alabilirsiniz ayrıca arıza tespitine harcadığınız vakit bazen birkaç dakika bir format için ise ortalama 30 dakikada tamamlayabilirsiniz. Müşteriniz oturduğunda bilgisayar dükkanı gerçekten karlı bir iştir.