Çay Ocağı Açmak

tarafından
297
Çay Ocağı Açmak

Nelere dikkat etmeliyiz?

– Çay ocağı açmadan önce belirli bir tecrübeniz olmasını gerektiğini unutmayınız. Bunun için de açmadan önce birkaç ay bir çay ocağında çalışmanızı öneririm.

– Mekânı bulduktan sonra direk kira kontratı yapmadan önce zabıta ya gidip ruhsat olayını görüşün yoksa birçok yatırımınız boşa gidebilir.

– Açacağınız dükkânın yakının da rakibiniz olmaması önemlidir, hatta mümkünse tanındığınız muhitte açmanızı öneririm.

– Absürt bir fiyat belirlemeyiniz. (Unutmamalısınız ki çay ocaklarında ki fiyat tarifleri müşterilerini olumsuz olarak etkileyebilir)

– Ayrıca 3 aylık kiranızı peşin olarak kenarda tutmanızda yarar vardır. Açar açmaz iş yapamayabilirsiniz.

– Çay ocağında ki personelleri seçerken dikkatli olmalısınız örneğin ocakta emekli bir kişi çalıştırmak sigorta yönünden indirim sağlayabilir. Lakin servis görevlisi genç ve hareketli olmak zorundadır.

– Günlük her sabah erkenden tedarik edilen her görüşten gazete bulundurmalısınız.

-Mekanınızın büyüklüğüne göre Dev ekran da maç izleterek iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

-Müşterilerinizle aranızda özel bir bağlantı kurun örneğin sabahları taze süt veya akşam belirli saatlerde yeşil çay yaparak sabit bir müşteri çevresi edinebilirsiniz.

Açılış Giderleri Nelerdir?

– Oda Kaydı

– Ruhsat

– Kuruluş Giderleri

– Yazar Kasa

– Masa, Sandalye, Ocak, Televizyon gibi giderleriniz olacaktır bu giderler de 30.000 TL gibi bir bütçeyi gözden çıkarmanızda yarar vardır.

– Abonelik Giderlerini başlangıçta hesaplamayı unutmayınız. (Doğalgaz, İnternet, Elektrik, Gazete, Maç için yayın bedeli)