Girişim yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar

tarafından
444
Girişim yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar

 

Girişim yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Herkesin hayalidir belli bir süre çalışan olup daha sonrasında girişim için belli bir para biriktirip girişimci olmak maaşlı çalışan olduğunuz sürelerde hepimiz bunun hayalini kurmuşuzdur. Fakat bu yol öyle hepimizi birden iyi bir girişimci yapmayacak bazen zorlu ve çekilmez bir noktaya getirecek bu yazımda karşımıza çıkabilecek zorluklardan bahsediyorum.  

Doğru İş mi?

Senelerce başkalarının yanında çalıştınız artık kendi işinizin olmasını istiyorsunuz ama bir kere daha durup düşünmekte fayda var. Bugüne kadar kaç iste çalıştığınızı ve bu işlerin sizi ne kadar mutlu ettiğini düşünün, kuracağınız iş ne olursa olsun asla sevmediğiniz bir girişim yapmayın.

Sektör iyi mi?

Hangi sektörde olursa olsun girişim yapmadan önce  mutlaka bir araştırma yapmanız gerekiyor küçük ya da büyük kuracağınız iş üzerinde mutlaka daha önce bu işi yapmış insanlar ile konuşmakta fayda var. Girişimi yaptıktan sonra kar marjı düşük olduğunu düşünürseniz artık çok geç olmuş demektir çünkü buradan vazgeçme şansınız artık bitmiştir.

Ne kadar bilgilisiniz?

Girişim yaptığınız sektör iyi para kazandırıyor olabilir ama bilmediğiniz işler size çok fazla sorun ya da sorunlar yaratabilir. Alacağınız hammadde ne kadar, üretim maliyeti ne kadar, işçi maliyetleri, nakliyat ne kadara mal oluyor? Hepsini bilmenize imkan yok burada dikkat çektiğim nokta bur işe başlarken mutlaka uzman tavsiyesi almanız. Büyük bir gemiyi sadece bir kaptan idare edemez değil mi?

Ortak olacak mısın?

Günümüz koşullarında ülke Ekonomisinin hali ortada bu dönemlerde insanlar iş kurmaktan kaçıyor, daha garanti olduğunu düşündüğü yatırım araçlarına yöneliyorlar. Bu ve pek çok etkenden dolayı bütün paranızı riske etmek istemeyebilirsiniz güvenebileceğiniz ve girişim yapacağınız konuda sağlam bir ortaklık kurmak hem riskinizi azaltır hem de artık işi en az sizin kadar iyi bilen ve işi bölüşeceğiniz bir otağınız olmuş olacak. Unutmayın gerçek bir girişimci krizi fırsata çevirmesini bilir.

Planlı çalışmak

Bir firma düşünün bütün işi bir kişinin üstüne yıkıldığını ve çok fazla saatler mesai yapmak zorunda olduğunu ne kadar fazla para verirseniz verin bir süre sonra o işten nefret etmeye başlayacaktır.

Bu örneği neden verdim başta gerçekten bu işi istediğinizden emin olmanızı söylemiştim eğer örnekteki gibi olmasın istiyorsanız mutlaka size yardım etmesi için birkaç danışman ile birlikte yürümelisiniz eğer ortaklık gerçekleştirip açtıysanız iş yükünü mutlaka paylaşmalısınız.

Ne kadar dayanabilirsin?

Her şey çok güzel girişimini tamamladın ve müşterilerine hizmet vermeye başladınız ama bir süre geçti o kadar araştırma yapmanıza ve danışmanlık almanıza rağmen işler birden en iyi seviyeye ulaşamaz. Bunun için hem kendinizi hem de girişiminizi ayakta tutabilmek için en az 6 aylık bir paraya ihtiyaç duyarsınız 6 aylık dönemden sonra yaptığınız girişimin bilinirliği yüksek oranda artmış olacak ve artık sabit müşterileriniz olmuş olacaktır.

Her şey kötü gitti!

Her girişim kendi içerisinde risk faktörünü barındırır bunun bilinci ile hareket etmekte fayda var yukarıda belirttim en az 6 aylık hem kendinizi hem de girişimizi ayakta tutmaya yetecek para ayarlamanız gerektiğini söylemiştim. İşlerin daha da kötü gittiğini ve net zarar ettiğinizi düşünelim peki bundan sonra ne yapacaksın? Her ihtimali değerlendirmelisin ki daha sonra her şey kötü gitmiş olsa dahi izleyeceğin yolu planlamış olmalısın.