Tekel Bayisi Açmak

tarafından
408
Tekel Bayisi Açmak

Türkiye Cumhuriyetinde tütün ve tütün ürünleri, alkol ve alkollü içecek satışı yapmak isteyen kişilerin ve kuruluşların T.C Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan (TAPDK) yetki belgesi alma zorunluluğu mevcuttur. İşletmenizi sorunsuz bir şekilde idare etmek istiyorsanız devletin ya da yerel belediyelerden alacağınız tüm evrakların ve izinlerin tam olması şarttır.

Tekel bayisinde sadece sigara satışı yapabilmek için en az 20 m2 alana sahip olması gerekmektedir, alkol ve alkollü içecekler için 30 m2 alana sahip olması gerekmektedir ve tabi ki alanların kapalı alan olma şartı koşulmaktadır. Tekel ürünlerinin yanı sıra tekel bayisinde Meşrubat, Meyve suyu, Su, Kuru yemiş, Ambalajlı ve ya açık çerez, Gazete satılabilmektedir.

Maliyet

Günümüzde alkollü içeceklerin fiyatlarının pahalılığı hepimizce bilinmekte önceden tekel bayilisi açmak 50.000 – 60.000 gibi bir maliyetle sıfırdan açılabilmekteymiş. Günümüz koşullarında en az 100.000 – 150.000 gibi bir miktar para bağlamanız gerekiyor bayinin şık ve müşterinin her aradığını bulması için bu kadar para bağlamak şart.